با سلام خدمت شما مدیر سایت عزیز.
بنده تحصیل کرده در رشته مهندسی طراحی و نقشه کشی صنعتی در مقطع کارشناسی هستم.
مواردی هست که باید به فکر آن بود.
1.دانشگاههایی هستند که این رشه را ارایه می دهند اما در واقع هیچ موضوعی به صورت عملی تدریس نمیشود!نه کارگاهی و نه امکاناتی!!!
در نتیجه بخت برگشته ای که قرعه به نامش میخورد و متاسفانه در این دانشگاهها تحصیل می کند با مشکلات فراوانی روبرو شده و در نهایت به خاطر عدم سواد کافی در این رشته و نبود تجربه و شناخت از روال طراحی و تولید استخدام نمیشود.!یعنی سالها تلاش بی ثمر واقع میشود.
2.با این تفاسیر ما برای رسیدن به وضعیت مطلوب به یک تشکل حرفه ای در رابطه با این رشته که در راس صنعت واقع شده نیازمندیم.
به صورتی که این سازمان با بازار کار در ارتباط و نیازهای صنعت را تشخیص و نسبت به آن به ارایه آموزش های حرفه ای در گرایش های مختلف مانند:قطعه سازی>بدنه خودرو>بدنه کشتی> طراحی موتور و گیربکس>طراحی اسکلت فلزی ساختمانی و صنعتی>طراحی مخازن تحت فشار
>طراحی تجهیزات دوار> نماید.
به گونه ای که استانداردهایی در ارایه آموزش تدوین و طبق آن عمل شود.
3.موضوع مهم دیگر اینکه برای استخدام نقشه کشهای صنعتی هیچ تعرفه ای وجود ندارد و اجهاف زیادی به عزیزان تحصیل کرده در این رشته میشود.با ایجاد یک تشکل کار آمد می توان چارتی تهیه و میزان حقوق و دستمزد قانونی این عزیزان را مشخص و به کارفرمایان اعمال کرد.تمامی رشته ها در سازمان نظام مهندسی جایگاهی دارند اما متاسفانه رشته یاد شده بی پشتوانه و بی سر و سامان می باشد.
و نکته دیگر اینکه حق امضا و مهر سازمان نظام مهندسی به رشته ما تعلق نمیگیرد که برای این مهم باید به شور و مشورت با سازمان نظام مهندسی نشست تا این حق صلب شده از این مهندسان خلاق و مبتکر به انها تعلق گیرد تا افراد تحصیل کرده در رشته فوق به جایگاهی که شایستگی آن را دارند و حق مسلم جامعه صنعتی ماست برسند.
با سپاس فراوان.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 فروردین 1395    | توسط: مدیر وبلاگ    | طبقه بندی: کتابهای نقشه کشی، آموزش نقشه کشی، صنعت، دانشگاه ها،     |
نظرات()